Historie pražské kanalizace

225

Pořad Českého rozhlasu o historii pražské kanalizace a pár dalších zajímavých odkazů


Otevřením stavidla kmenové stoky A byl v roce 1906 slavnostně zahájen zkušební provoz čistící stanice odpadních vod v Bubenči.  Projekt kanalizace i čistírny vypracoval britský inženýr William Heerlein Lindley. Moderní, unikátně řešená kanalizace se stala chloubou Prahy. Hlavní město Českého království se v této oblasti zařadilo mezi přední světová velkoměsta. Většina tehdy postavených stok funguje dodnes. Provoz čistírny byl zastaven v roce 1967, kdy její funkci převzala Ústřední čistírna odpadních vod na nedalekém Císařském ostrově. Po roce 1990 se připravovala demolice Staré čistírny. Pro nedostatek peněz k ní naštěstí nedošlo. Dnes je Stará kanalizační čistírna historickým skvostem, národní kulturní památkou a patří mezi nejvýznamnější industriální památky Evropy.

Historie pražské kanalizace je nepochybně velmi zajímavá. Čas od času se o ní objeví článek či pořad i v mainstreamových médiích. Tak tomu bylo na stanici Plus Českého rozhlasu, která v rámci cyklu Historie Plus vysílala pozoruhodný pořad Pražská kanalizace. Chránila před cholerou a budila protesty.

Tento pořad mě podnítil k malému průzkumu informací dostupných na internetu o této problematice. Pro případné zájemce uvádím několik zdrojů, na které jsem narazil (bez nároku na úplnost):

Poněkud starší, z roku 2012, ale stále online dostupný je dokumentární film Čistírna sira Williama z cyklu České televize Zrezivělá krása.

V tomto filmu vystupuje mimo jiné i Jaroslav Jásek, archivář a historik pražské kanalizace. Je autorem knihy William Heerlein Lindley a pražská kanalizace (Na tomto odkazu je možno zakoupit e-knihu, vázaná kniha je rozebrána.)

Jaroslav Jásek je rovněž spoluautorem poměrně podrobného článku Historie kanalizace na stránkách Pražské vodohospodářské společnosti.

Stručnější přehled historie je k dispozici na webu Pražských vodovodů a kanalizací: Historický vývoj pražského stokování a čištění odpadních vod.

Jako toulka historií pražské kanalizace je uveden článek Historie kanalizace v Praze informačního portálu ABC Kanalizace.

1.SčV nabízí v rubrice Zajímavosti z historie článek Císař a pražská kanalizace.

Novinky.cz: Stoka pod Prahou je historický skvost skrytý v podzemí (2013)

iDnes.cz: Podělanej Karlštejn. Tak se říká čistírně vod, kde točil i Tom Cruise (2012)

Technet.cz:  Co skrývá pražské podzemí? Tisíce kilometrů kanálů a potkanů (2008)

A nakonec stránky samotné Staré čistírny odpadních vod.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s